В Україні призупинили бронювання працівників критичних підприємств: який компроміс шукають Кабмін та бізнес
В Україні повністю призупинили процес бронювання працівників критично важливих підприємств, необхідних для функціонування вітчизняної економіки та забезпечення життєдіяльності населення.
Інтрига щодо припинення бронювання
Почалося все з того, що 8 жовтня перший заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк заявив, що буквально за два місяці кількість заброньованих військовозобов’язаних в Україні зросла вдвічі – з 540 тисяч до понад мільйона. І треба було б з цього приводу провести аудит – з чого це, а раптом корупція?
Уряд пішов назустріч ініціативі заступника міністра оборони і вніс відповідний пункт до протоколу №103. Відповідно до нього до 15 листопада критичні підприємства слід перевірити, а до 20 листопада – доповісти про результати. І якщо факт неправомірного бронювання буде доведено, то таке підприємство слід позбавити права на надання броні та зняти її з уже заброньованих співробітників.
Низка українських ЗМІ з посиланням на власні джерела в Кабміні з тривогою написали, що на час аудиту процес бронювання буде припинено. Новину зловтішно передрукували й деякі ЗМІ країни-агресора. Однак Іван Гаврилюк запевнив, що призупинення не буде – оргвисновки зроблять лише після перевірки.
Проте 20 жовтня, а це була неділя, критичні підприємства забили на сполох – раптово було зупинено процедуру електронного бронювання персоналу компаній через портал “Дія” (така послуга на порталі з’явилася у липні та значно полегшила процес бронювання).
Відповідний перебіг подій, слід зазначити, став несподіванкою не лише для підприємств.
“Це “Дія”, і що там відбувається, ми не коментуємо. Зверніться до Мінцифри”, – прокоментував речник Міністерства оборони Дмитро Лазуткін.
Спікерка Міністерства цифрової трансформації Тамара Герасимчук зі свого боку порадила із цим питанням звернутися до Міноборони. А на відповідь, що там уже були, сказала, що інформацією, якою володіє Мінцифра, вони поділилися на порталі “Дія”. І надіслала таке повідомлення:
“Наскільки я знаю, відповідне рішення ухвалив уряд 18 жовтня”, – пояснила Тамара Герасимчук.
Однак на офіційному сайті Кабінету міністрів жодного рішення на тему бронювання від 18 жовтня виявлено не було. Можливо, це був якийсь із пунктів у протоколі.
Нові кроки підприємців та уряду
Бронювання співробітників критично важливих підприємств призупинене не тільки через портал “Дія”. Просто електронне бронювання зручне, швидке, ось зацікавлені особи одразу й помітили, що щось негаразд.
“Бронювання призупинили і у звичному варіанті також – коли подаєш до певних інстанцій необхідні документи”, – каже у коментарі керівник Федерації роботодавців України Defence, колишній заступник міністра економіки Ігор Фоменко.
За його словами, призупинення бронювання співробітників критично важливих підприємств може негативно вплинути на їхню роботу та зашкодити економіці загалом, що нині, у період воєнного стану, неприпустимо.
“Це не зовсім коректне та правильне рішення. Ми запропонували уряду не зупиняти процес бронювання, але при цьому термін аудиту встановити не до 15 листопада, а на два місяці. Нехай перевіряють чи напрацьовують нормативну базу, але люди у цей час мають працювати”, – каже Ігор Фоменко.
Європейська бізнес-асоціація для вирішення ситуації пропонує розглянути можливість автоматичного продовження дії чинних бронювань у реєстрі “Оберіг” на 60 календарних днів. Для усіх критичних співробітників компаній, у яких бронювання завершується протягом дії аудиту.
“Ми дуже стурбовані поточним станом справ, зокрема відсутністю офіційної комунікації з боку органів влади. У цей час бізнес, який є основним джерелом коштів на оборону держави, не розуміє, як відбуватиметься процедура бронювання і як планувати надалі операційну діяльність. Окрім деструктивного впливу на бізнес усередині країни, ця ситуація створює негативні сигнали для наших міжнародних партнерів, інвесторів та замовників. Несподіване підвищення податків для “білого бізнесу”, а тепер – перерва у бронюванні співробітників підривають впевненість іноземних партнерів у спроможності українського бізнесу виконувати умови договорів”, – йдеться в офіційній заяві ЄБА.
Але слід зазначити, що у плані офіційної комунікації Кабінет міністрів 22 жовтня ухвалив постанову №1204 “Про внесення зміни до Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які критично важливі для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливі для забезпечення потреб Збройних сил, інших військових формувань у особливий період”.
Документ дозволяє перевіряти підприємства на критичність для бронювання, але при цьому жодних термінів не вказано, що навряд чи стане заспокійливим чинником для підприємств.
Comments (0)