Подобається Путіну і не їде в Україну: у США розкрилися дивні деталі про “головного дипломата” Трампа

Американський журнал The Atlantic опублікував великий матеріал про Стіва Віткоффа — “дипломата-аматора”, який у команді Дональда Трампа фактично обійняв роль тіньового державного секретаря. Він є спеціальним посланником президента з майже всіх міжнародних питань, включаючи війну Росії проти України.

Окремий розділ статті присвячений контактам Віткоффа із російським президентом Володимиром Путіним.

Так, за наказом Трампа Віткофф вперше вирушив до Москви в лютому 2025 року, щоб домовитися про обмін: росіяни мали звільнити американського вчителя Марка Фогеля в обмін на російського “короля криптовалют”, якого утримували у в’язниці в Каліфорнії.

“Коли Віткофф виходив із Кремля й сідав до машини разом із агентами Служби дипломатичної безпеки, задзвонив його телефон. Це був Джон Реткліфф, директор ЦРУ. “У нас може бути проблема”, — сказав Реткліфф. Криптовалютний король, Олександр Вінник, відмовлявся повертатися до Росії, бо боявся, що його там уб’ють. Реткліфф сказав Віткоффу, що той має повідомити ФСБ — російську службу внутрішньої безпеки — про заперечення в’язня і попередив, що Москва може зірвати обмін.

Віткофф наказав водієві тиснути на газ. Якщо йому вдасться сісти в літак разом із Фогелєм, який сидів у в’язниці за спробу ввезення до Росії медичної марихуани 2021 року, й вилетіти з російського повітряного простору — Кремль не встигне передумати. Віткофф прибув до літака й представився Фогелю як емісар президента США. Але вилетіти одразу не вдалося: оскільки це була Москва в лютому, літак треба було розморозити. Віткофф нетерпляче спостерігав, як бригада в аеропорту обробляє ліве крило. Потім роботу зупинили.

“Вони зараз знімуть Фогеля з літака”, — сказав Віткофф своїм співрозмовникам. “Вони навмисне обробили лише одне крило”. Як з’ясувалося, затримка сталася лише через збій у роботі машини для розморожування. Екіпаж завершив обробку іншого крила й дав дозвіл на виліт — мова про особистий літак Gulfstream Віткоффа, яким він користується для міжнародних поїздок”, — описується у статті.

У розмові з журналістом The Atlantic Віткофф називає цей випадок “однією з найбільших благодатей” у житті. У геополітичному сенсі обмін полоненими відкрив канал комунікації між Віткоффом і Путіним у момент, коли Трамп шукає способи врегулювати війну Росії проти України — і в ширшому сенсі перезавантажити відносини з Москвою.

Зазначається, що повернення Фогеля також стало випробуванням для Кирила Дмитрієва, очільника Російського фонду прямих інвестицій: коли Дмитрієв запропонував себе як посередника від імені Путіна, Вашингтон потребував доказу, що він має достатній вплив, аби добитися звільнення американця. Дмитрієв впорався, і Віткофф після цього зустрівся з Путіним ще тричі.

“Він робив це наодинці — без дипломатів, без стенографіста, без навіть перекладача. Це була умова Путіна, і Трамп схвалив згоду Віткоффа на такі умови. Віткофф описав ставлення Трампа так: “Він хотів отримати інформацію з моєї поїздки. Він довіряв мені, що я передам йому гарну доповідь. Під “гарною” я маю на увазі не прикрашену чи перекручену, а точний опис того, що відбулося, щоби він міг ухвалити рішення”. За словами Віткоффа, його роль полягала в тому, “щоби бути майже як активний розвідник” для Трампа.

Розмовляючи з виданням, Стів Віткофф визнав, що досягти домовленості про завершення повномасштабної війни поки не вдалося. І він поклав відповідальність за це однаково на Москву й Київ: “50 на 50”, — сказав Віткофф автору статті.

“Під тиском Вашингтона президент України Володимир Зеленський погодився зустрітися з представниками Кремля віч-на-віч у Стамбулі — зустріч, якій чинили опір європейські лідери, які наполягали спершу на припиненні вогню. Якщо переговори таки відбудуться, Віткофф, ймовірно, буде присутній”, — йдеться у матеріалі.

Нині Вашингтон намагається підштовхнути обидві сторони до рішення, яке передбачає “поділ кількох східних регіонів України”.

“За цим сценарієм Москва зберігає контроль над Кримом, захопленим у 2014 році, а також над Луганськом і Донецьком, натомість залишає Харків і Запоріжжя Україні. Американські чиновники мають підстави вважати, що зможуть переконати Москву прийняти подібний варіант — бо він не надто відрізняється від одного з планів, запропонованих Путіним”.

Віткофф досі не відвідував Київ, попри численні запрошення — за словами американських чиновників, через складність маршруту і те, що “сам спецпредставник має доступ до супутникових знімків пошкоджень”.