
Навіщо була потрібна прес-конференція із захопленими ЗСУ китайцями: CNN пояснив тактику України
Україна цього тижня провела прес-конференцію, на якій виступили два захоплених у полон бійці з Китаю. Як пише CNN, хоча виставляння військовополонених перед репортерами і камерами новин може сприйматися як порушення міжнародного гуманітарного права, проте Київ явно вирішив, що будь-який репутаційний збиток буде переважений вигодами від цієї дії.
“Імовірно, аргумент полягав у тому, що надання їм трибуни для виступу має більше значення, ніж захист їх “від образ і суспільної цікавості” – те, що, на думку Міжнародного комітету Червоного Хреста, включає в себе захист від ЗМІ”, – пише видання.
Як нагадує CNN, Україна вже проводила прес-конференції за участю військовополонених, зокрема за участю комбатантів із Непалу та кількох африканських країн, однак її рішення надати трибуну китайським військовополоненим є доволі незвичним.
Однак, як зазначає видання, Київ намагається скористатися моментом і взяти гору в боротьбі з Москвою за вплив на президента США Дональда Трампа.
Вашингтон приділяє велику увагу Китаю, який дехто в Білому домі вважає головним глобальним противником Сполучених Штатів і проти якого адміністрація запроваджує дедалі вищі тарифи на імпорт. І тому Україна явно зацікавлена в посиленні всього, що вказує на те, що підтримка Росії з боку Китаю може бути не тільки дипломатичною та економічною, наголошується в статті.
Однак, можливо, Київ посилає сигнал не тільки США, а й Європі.
Так, Андерс Пак Нільсен із Королівського данського оборонного коледжу вважає, що Київ також стурбований нещодавніми спробами Європейського Союзу налагодити стосунки з Китаєм на тлі протистояння торговельній війні Трампа.
“Раптово здається, що у європейців і китайців є потенціал знайти спільну мову і з інших питань”, – сказав Нільсен.
Тож, вочевидь, Україна зробила цей політичний хід, щоб справді підкреслити наявність китайських бійців у російській армії, додав він.
Саме так це сприйняв і сам Пекін.
“Ми закликаємо відповідні сторони правильно і тверезо розуміти роль Китаю і не допускати безвідповідальних висловлювань”, – заявив офіційний представник МЗС Лінь Цзянь.
Що розповіли полонені з Китаю на пресконференції
Так, один із них розповів, що мав роботу в Китаї, але втратив її під час пандемії коронавірусу, тому вирішив знайти підробіток. За його словами, з російським рекрутером він спочатку говорив про роботу реабілітолога для поранених військових, а коли потрапив до Москви, то зрозумів, що не має іншого вибору, окрім як іти воювати. Йому обіцяли 200-250 тисяч рублів на місяць.
Полонені додали, що китайських громадян вербують за допомогою популярних соцмереж – зокрема TikTok.