Управляти багатоповерхівками в Україні будуть по-новому: що зміниться для власників квартир і в чому підступ
В Україні уряд ухвалив постанову, яка має стати стартом для створення нової системи управління багатоповерховим будинком. Це, як зазначають в уряді, дозволить спростити процедуру управління будинком, дасть можливість легко голосувати онлайн.
Що зміниться в управлінні та на кого це вплине
Протягом двох років у країні запрацює цифрова платформа Наш Дім, яка об’єднає всю актуальну інформацію про багатоквартирні будинки, їхніх співвласників, ОСББ і управителів, розповідають у Мінцифрі. Відповідну постанову вже ухвалив уряд. Гроші на платформу дадуть міжнародні партнери (USAID, UK Dev, Фонд Східна Європа).
“Раніше в Україні не було інструмента, який би зберігав повну інформацію про багатоквартирні будинки та документацію в захищеному вигляді. Система Наш Дім цифровізує процес управління будинками та зробить його зручнішим і прозорішим. Паралельно держава отримає дієвий інструмент для збору аналітики щодо багатоквартирних будинків, щоб ухвалювати ефективні рішення у формуванні житлової політики”, – зазначають у Мінцифрі.
Така система управління багатоповерховими будинками (СУББ), згідно із задумом уряду, має спростити процедури, голосування і т.д. Але насправді це також зруйнує бізнес-модель для цілої низки компаній, які зараз за гроші продають IT-рішення для ОСББ.
Як працюватиме СУББ, опитані OBOZ.UA голови ОСББ поки що не розуміють. Деякі з них вже давно користуються платними сервісами і програмами для голосування, які також дозволяють вести бухгалтерію, облік та до яких вже звикли. Координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм громадянської мережі “Опора” Тетяна Бойко, яка була присутня на кількох обговореннях щодо СУББ, також має сумніви щодо того, наскільки ефективно працюватиме система.
“У ОСББ є порядок ухвалення рішень, визначений законом, програма його не замінить. Крім того, зараз є купа програм і сервісів для голосування – це, мабуть, має бути найкрутіша”, – каже Тетяна Бойко.
Скільки коштів витратять на створення державної платформи замість приватних, невідомо. І хоча це кошти з міжнародної допомоги, є питання щодо доцільності використовувати їх на електронну платформу у ситуації, коли є і більш нагальні проблеми.
До зимових відключень готові не всі
Поки в уряді анонсують запуск нової системи управління, в ОСББ розповідають про проблеми з підготовкою до опалювального сезону. Навіть серед об’єднань, які змогли зібрати кошти на купівлю генератора чи системи накопичення та зберігання електроенергії, необхідне обладнання отримали та встановили далеко не всі. Деяким довелося замовляти його за кордоном, а доставка займає від тижнів до місяців.
“У нас нещодавно створили ОСББ”, – розповідає OBOZ.UA мешканка київської 23-поверхівки за адресою Здолбунівська, 3Г. Під час відключень електроенергії частина мешканців залишається без опалення, електроенергії та можливості потрапити в свою квартиру. Щоб щодня без ліфту долати 23 поверхи, потрібна неабияка фізична підготовка. “У нас голова ОСББ тільки почала роботу, звісно, що одразу неможливо все зробити. Буде у нас і генератор”, – каже жінка.
Тисячі багатоповерхівок по всій країні критично залежать від електроенергії. У будинках є теплові насоси: вони “підштовхують” теплоносій до верхніх поверхів. Коли відключається електроенергія і зникає світло, батареї на верхніх поверхах будинку гріти перестають. Також у будинках, які вище за 10 поверхів, заборонено проводити газ. Отже, від електроенергії залежить і можливість приготувати їжу, підігріти воду.
І хоча абсолютна меншість ОСББ в Україні вирішила питання альтернативного живлення теплових і водних насосів, об’єднатись та разом придбати необхідне обладнання – чи не єдиний варіант вирішення проблеми. Всього є кілька опцій:
- системи накопичення (грубо кажучи, батареї, які заряджаються, коли є струм, і розряджаються, коли електроенергія зникає);
- генератори (зокрема газові);
- сонячні панелі разом з системами накопичення (взимку фактично працюють тільки для накопичення).
У великих містах місцева влада запустила програми підтримки, покривають до 70% вартості обладнання. Сонячні панелі можна купити за державною програмою “ГрінДім” (компенсують 70% вартості). Але тут є кілька великих проблем, розповідає голова ОСББ в передмісті Києва Ольга. Щоб реалізувати державну програму, треба спочатку зібрати кошти, купити обладнання, а вже потім отримати компенсацію. Збирати кошти без рішення загальних зборів заборонено. Отже, більшість мешканців має спершу проголосувати за те, щоб здати кошти, а потім зробити свій внесок.
“У нас ЖК порівняно новий, люди купували житло, розуміли, що це їхній житловий комплекс, що тільки ми за нього відповідальні. Я до цього очолювала ОСББ в своєму будинку на Нивках. Це стара хрущовка. Бабусі-пенсіонерки найкраще платили, завжди вчасно. Але вмовити їх проголосувати за те, щоб встановити тепловий пункт, було майже неможливо. Я обходила будинок разів 5, поки назбирала ці голоси і вмовила. Я не уявляю, як у старих будинках вмовляти людей здавати хоча б по три тисячі на генератор. А де ці гроші брати людям”, – обурюється жінка.
Ще одна проблема: навіть якщо вдалось зібрати необхідну кількість голосів, зібрати кошти, купити та встановити генератор, його важко обслуговувати. Необхідно регулярно підвозити пальне, заправляти генератор, слідкувати за його роботою. “Але в хрущовці генератор і не потрібен. Бо там є централізоване опалення і воно легко “дотягує” до п’ятого поверху. Вода також завжди до 5-го поверху без насосу в будинку є. Там ще й газ є, а ліфтів немає. У хрущовці достатньо собі в квартиру купити зарядну станцію і все”, – додає Ольга.
В “Опорі” вказують ще на одну проблему: уряд дозволив ОСББ брати кредити на енергетичне обладнання з пільговою ставкою в 7%. Але проблема полягає в тому, що пільгова ставка діє тільки впродовж першого року. А далі доведеться користуватись ринковими умовами. І в деяких випадках йдеться про 19% річних. Для більшості ОСББ це непосильний фінансовий тягар.
Кількість створених ОСББ в Україні зростає щороку. В деяких містах, наприклад, у Вінниці, ОСББ створили вже майже в половині всіх багатоповерхівок. Як показує досвід, самоуправління допомагає організувати мешканців та дає можливість спільними зусиллями вирішити проблеми, які керуючі компанії (ЖЕКи) не помічали. Проте для реальної підтримки ОСББ найважливіше, що необхідно надати, – це можливість залучати грантові кошти, а також дешеві кредити на утеплення, ремонти, модернізацію, придбання та встановлення енергетичного обладнання. А без електронної системи управління можна обійтись.
Comments (0)